Notice: تابع add_theme_support( 'html5' ) به طورنادرست فراخوانی شد. شما باید آرایه‌ای از نوع دیدگاه‌ها را پاس دهید. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 3.6.1 افزوده شده است.) in /home/rabinsma/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Deprecated: تابع get_page_by_title از نگارش 6.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از WP_Query استفاده نمایید. in /home/rabinsma/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
انواع معماری ساختمان - rabinsmart

انواع معماری ساختمان

A low angle shot of grey skyscrapers in front of the river under the dark cloudy sky


سبک های معماری ساختمان

طراحی ساختمان یکی از اولین مواردی است که توجه شما را به خود جلب می کند. اگر یک ساختمان از نظر معماری قابل توجه باشد، اغلب به نقطه عطفی تبدیل می شود که یک شهر را مشخص می کند و گردشگران از سراسر جهان از آن دیدن می کنند.

ساختمانهای به یاد ماندنی اغلب از سبکهای معماری خاصی پیروی می کنند که بلافاصله قابل شناسایی هستند. بسیاری از این عناصر طراحی هنوز توسط مشاوران معماری و طراحی مورد استفاده قرار می گیرند و از اصول بی پایان طراحی خوب و عنوان الهام بخش برای پروژه های طراحی خود استفاده می کنند.

در این مقاله از وب سایت رابین اسمارات 8 مورد از شناخته شده ترین سبک های معماری  که در بسیاری از سازه های محبوب در سراسر جهان استفاده شده است را بررسی میکنیم.

معماری کلاسیک یونانی و رومی

این نوع معماری به سبکی اشاره دارد که به طور برجسته در یونان باستان و روم استفاده می شد. این سبک معماری به مفهوم سازه های ساختمان با استفاده از الگوی مجموعه پایبند بود. معماری کلاسیک غالباً توسط معبد، محوطه ای مستطیل شکل و با ستونهایی احاطه شده است.

ترتیب ستونهای یونانی، دوریک، یونی و کورینتی، برخی از عناصر قابل تشخیص بیشتر معماری کلاسیک هستند. این دستورالعمل ها توسط معماران رومی دنبال شد، در حالی که سبک قرنتی بیشتر مورد استفاده در بسیاری از ساختمانهای رومی بود.

برخی از مشهورترین نمونه های معماری کلاسیک مجموعه آکروپولیس در آتن و کولوسئوم در رم است.

معماری گوتیک

 برخی از معروفترین کلیساهای اروپا دارای سبک معماری گوتیک هستند. این نوع معماری که صدها سال تحت سلطه بود در فرانسه شروع شد و سپس در سراسر قاره اقتباس شد. این سبک از بنای سنگ تراشی/بنایی است که با سه ویژگی اصلی مشخص می شود: قوس نوک تیز ، ستون های آجدار و طاقدار ، و تکیه گاه پرنده.

یکی از مشهورترین نمونه های معماری گوتیک فرانسه ، نوتردام در پاریس ، فرانسه است. نمونه های برجسته دیگر سازه هایی که از معماری گوتیک استفاده کرده اند عبارتند از کلیسای جامع کانتربری در انگلستان ، کلیسای جامع کلن در آلمان ، کلیسای جامع میلان در ایتالیا ، کلیسای سنت دنیس در پاریس و کلیسای جامع سالزبری در انگلستان.

باروک

این سبک معماری در ایتالیا سرچشمه گرفته است و گفته می شود که سبک احساسی و نمایشی تری است که برای جلب توجه حواس طراحی شده است. معماری باروک معمولاً شامل اشکال منحنی مانند بیضی، و همچنین اشکال مقعر و محدب است که نشان دهنده حرکت است. اعوجاج نیز یکی دیگر از جنبه های کلیدی در این سبک است که در آن چهره هایی را می بینید که شکسته، کشیده یا دستکاری شده اند تا برجسته شوند.

برخی از نمونه ساختمانها با سبک باروک عبارتند از کاخ ورسای در فرانسه، کلیسای جامع سنت پل در لندن ، میدان سنت پیتر در واتیکان و کاخ شونبرون در وین.

معماری نئوکلاسیک

همانطور که از نامش پیداست، معماری نئوکلاسیک احیای معماری کلاسیک است. این سبک بسیار یادآور فرم های یونانی و رومی است. این امر باعث شد تا ساختمانهای قرن 18 تا حدودی شبیه معابد یونانی و رومی باشد.

معماری نئوکلاسیک با خطوط تمیز و ظریف، ظاهر بی نظم، ستونهای مستقل و ساختمانهای عظیم تعریف می شود. برخی از نمونه های مشهورتر ساختمان بانک انگلستان در لیورپول، کاخ سفید در ایالات متحده و اداره پست عمومی در دوبلین است.

معماری ویکتوریا

این سبک معماری به ساختمانهایی اطلاق می شود که در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا انگلستان ساخته شده اند. بر خلاف سبک های دیگر، معماری ویکتوریایی محدود به یک طرح خاص نیست بلکه به عنوان یک اصطلاح گسترده استفاده می شود که باعث احیای عناصر گوتیک، رومانسک و تودور شد.

سبک ویکتوریایی در طراحی خانه های مسکونی در طول انقلاب صنعتی اعمال شد. بسیاری از خانه ها در انگلستان، ایالات متحده و استرالیا از این سبک استفاده می کردند. یکی از ویژگی هایی که اکثر خانه های ویکتوریایی از آن استفاده می کنند، ظاهر “خانه عروسک” با تزئینات دقیق، رنگ های زنده و طرح های نامتقارن است.

برخی از برجسته ترین ساختمانهای ویکتوریایی عبارتند از کاخ وست مینستر و رویال آلبرت هال در لندن، خانه آزبورن در جزیره وایت، قلعه بالمورال در اسکاتلند و کارت پستال ردیف در سان فرانسیسکو کالیفرنیا.

معماری مدرن

این سبک معماری یک اصطلاح چتری است که شامل چندین سبک مختلف است که در نیمه اول قرن بیستم برجسته شد. این یک سبک مینیمالیستی است که توسط بسیاری از معماران تا بعد از جنگ جهانی دوم اجرا می شد. سبک مدرنیستی سادگی فرم، ساختار تمیز، عدم تزئین و عملکرد را بر فرم ترجیح می دهد. این سبک همچنین از فولاد، شیشه و بتن استفاده کرد. برخی از شناخته شده ترین معماران قرن بیستم در این دوران از جمله فرانک لوید رایت و لوکوربوزیه شکوفا شدند.

از این رو برخی از نمادین ترین نمونه های معماری مدرن شامل خانه Fallingwater فرانک لوید رایت در ایالات متحده ، Villa Savoye لوکوربوزیه در فرانسه و Neue Nationalgalerie لودویگ میس ون روه در برلین است.

معماری پست مدرن

معماران پست مدرنیست در واکنش به ریاضت و سختی ترویج شده توسط معماری مدرن، این جنبش طراحی را در دهه 1960 راه اندازی کردند. طرح های پست مدرن تزئینات هنری و عناصر تزئینی را در نمای ساختمان گنجانیده اند، در حالی که خطوط تمیزی که سبک های مدرنیستی آن را حفظ کرده اند.

سبک پست مدرنیسم تنها از یک نوع استفاده نکرد، بنابراین طرحها اغلب از ترکیبی از سبکهای معماری الهام می گرفتند. برای برخی از ساختمانها، این ترکیب اغلب به طراحی تا حدودی ترکیبی و عجیب منجر می شود.

خانه Vanna Venturi در پنسیلوانیا ، ایالات متحده طراحی شده توسط Robvert Venturi یکی از اولین ساختارهای برجسته جنبش معماری پست مدرن است. دو سازه معروف طراحی شده توسط معمار فرانک گری، موزه گوگنهایم در بیلبائو، اسپانیا و خانه رقص در پراگ نیز نمونه های قابل توجهی هستند. در انگلستان، ساختمان SIS و شماره 1 Poulty در لندن نمونه هایی هستند.

معماری نئوفیوتیست

Neofuturism یک سبک معماری است که به عنوان یک رویکرد ایده آل گرایانه به آینده تلقی می شود. طرح ها به طور فزاینده ای از فناوری های جدید برای ساختن اشکال به ظاهر غیرممکن و ساختارهای بدیعی استفاده می کنند که قبلاً انجام نشده است. معماری نئوفوتوریست با ساختارهایی که به نظر می رسد با فیزیک طبیعی که قبلاً در فیلم های علمی تخیلی دیده می شد ، مخالف است ، شناخته می شود.

یکی از معماران معروف معماری نئوفوتوریست معمار پیشرو عراقی-انگلیسی زاها حدید است. در سال 2004، او اولین معمار زن بود که جایزه پریتزکر در معماری را دریافت کرد که جایزه نوبل در جهان معماری محسوب می شد. او همچنین دو بار برنده جایزه ریبا استرلی، معتبرترین جایزه معماری انگلستان شد.

حدید ، که در سال 2016 در 65 سالگی درگذشت، به خاطر پروژه های متمایز خود از جمله موزه New Riverside در گلاسکو ، گالری Serpentine Sackler در هاید پارک، استادیوم المپیک 2020 توکیو در ژاپن، ورزشگاه جام جهانی 2022 در قطر مشهور بود. و مرکز فرهنگی حیدر علی اف در آذربایجان.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Deprecated: تابع get_page_by_title از نگارش 6.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از WP_Query استفاده نمایید. in /home/rabinsma/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Deprecated: تابع get_page_by_title از نگارش 6.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از WP_Query استفاده نمایید. in /home/rabinsma/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

    خانهدرباره ماتماس با ما