Notice: تابع add_theme_support( 'html5' ) به طورنادرست فراخوانی شد. شما باید آرایه‌ای از نوع دیدگاه‌ها را پاس دهید. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 3.6.1 افزوده شده است.) in /home/rabinsma/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Deprecated: تابع get_page_by_title از نگارش 6.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از WP_Query استفاده نمایید. in /home/rabinsma/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
تاثیر رنگ در معماری - rabinsmart

تاثیر رنگ در معماری

Building blocks on wooden background,Colorful wooden building blocks


همانطور که رنگ های یک نقاشی یا عکس انتزاعی می تواند حال و هوای خاصی را ایجاد کند، رنگ های یک ساختمان یا اتاق نیز می تواند بر احساس افراد تأثیر عمیقی بگذارد. از نظر فیزیولوژیکی، بررسی و مطالعات نشان داده است که نور آبی تولید ملاتونین را کند می کند و حتی افراد را در شب هوشیار یا بیدار نگه می دارد. از نظر روانشناسی، مردم رنگهای خاصی را به دلیل نمادهای فرهنگی و تجربیات زنده با احساسات خاصی مرتبط می دانند، به عنوان مثال، آنها ممکن است رنگ قرمز را به دلیل ارتباط آن با خون به عنوان رنگی تهدید کننده یا ترسناک تلقی کنند.

روی هم رفته نحوه رنگ آمیزی یک اتاق می تواند تأثیرات پیچیده ای بر احساس کاربران داشته باشد، در حالی که نمای ساختمان بسته به رنگ آن می تواند به طرز چشمگیری متفاوت درک شود. در این مقاله از سایت رابین اسمارت، ما ارتباطات احساسی هر رنگ را خلاصه می کنیم و تأثیرات متفاوت آنها را در مورد استفاده از هر یک در فضای معماری ارزیابی می کنیم.

قرمز

رنگ قرمز بسته به طیف رنگ آن می تواند نشان دهنده شور، هیجان یا گرما باشد، اما همچنین می تواند با ترس یا خطر همراه باشد. نحوه استفاده از رنگ و نحوه چیدمان فضا می تواند نحوه درک دقیق آن را تعیین کند. رنگهای تیره تر و مایل به قرمز ممکن است تند و فریبنده باشد، در حالی که قرمزهای نئونی روشن دوستانه و چشم نواز هستند. رنگ قرمز فراگیر، اگر ضعیف انجام شود، ممکن است خسته کننده باشد  اما اگر در جاهای مناسب و درست استفاده شود می تواند یک محیط منحصر به فرد را ایجاد کند. لمس رنگ قرمز در فضاهای خنثی تر، می تواند روشی بسیار موثر برای جلب توجه افراد به اشیا یا عناصر خاص باشد.

نارنجی

اگرچه معماری معمول از رنگ نارنجی می تواند فضاهای آرامش بخش، درخشان و دوستانه ایجاد کند. فضاهای نارنجی کمتر از قرمز رنگ هستند، اما آرام و در عین حال روشن و شاد هستند. از آنجا که تهاجم کمتری دارد، استفاده از آن نیز در معرض خطر کمتری است.

رنگ زرد

رنگ زرد به طور مداوم درخشان و شاد است و می تواند هم در سراسر فضا مورد استفاده قرار گیرد و هم عناصر خاصی را به گونه ای برجسته کند که به اندازه قرمز غالب نشود. به دلیل ارتباطات دوستانه و عجیب و غریب، معمولاً در فضاهای کودکان مانند مهد کودک ها و مدارس ابتدایی مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل درخشندگی آن، باعث می شود هر فضای خاکستری یا تیره فوراً زنده تر به نظر برسد. رنگهای زرد کم رنگ یا نارنجی ممکن است آرام تر به نظر برسند.

سبز

رنگ غیر معمول دیگر برای معماری، سبز، به ویژه سبز زمردی یا سبز پاستلی، بسیار آرامش بخش و  منتقل کننده حس و حال خوب است. حتی سبز نئون، هرچند روشن، به طور کلی آرام تر از سایر رنگهای نئون به نظر می رسد. با این حال ، رنگ سبز مایل به زرد، در صورت استفاده کم، ممکن است به طرز عجیبی بالینی باشد، به ویژه در کنار سفید. از نظر بیرونی، دیوارهای سبز و سقف های سبز هر دو پایداری را نشان می دهند و گرمای دوستانه را نشان می دهند.

آبی

آبی، خنک، آرامش بخش، باوقار و ایمن است. در سقف ها، آسمان را نشان می دهد، در حالی که عناصر آبی جداگانه مانند ستون یا مبلمان از رایج ترین کاربردهای رنگ اصلی در معماری هستند. نصب و راه اندازی نور آبی نیز از جمله م موثرترین تأسیسات در فضاهای بیرونی است.

رنگ بنفش

بنفش، مانند آبی، می تواند ملایم و آرامش بخش باشد، اما حتی بیشتر، به ویژه بنفش پاستل در نورهای پراکنده. بنفش نئونی، به ویژه چراغ های بنفش نئون، سرگرم کننده، روشن و هیجان انگیز هستند و به دلیل منحصر به فرد بودن می توانند تأثیر ماندگاری را ایجاد کنند.

سفید

دیوارهای سفید به دلیل دلالت بر تمیزی و پاکیزگی یکی از رایج ترین ویژگی های معماری مدرن هستند. در دیوارهای بیرونی، آنها برای سایه های چشمگیر و نمای صاف و بکر مناسب هستند، در حالی که دیوارهای سفید داخلی می توانند احساس آرامش اما هوشیاری را در کاربران ایجاد کنند. سقف ها و دیوارهای سفید نیز به انتشار نور کمک می کنند و فضاهای داخلی را روشن تر نشان می دهند.

سیاه

ساختمانهای سیاه معمولاً خنک و متفکرانه به نظر می رسند، اگرچه ممکن است در شرایط خاص نیز بدبینانه تلقی شوند. نورپردازی متفکرانه در فضای داخلی مشکی و در نمای بیرونی مشکی می تواند باعث شود که اتاقها و نما کمتر تاریک و ظالمانه به نظر برسند. در حالی که معماری چوبی مشکی ممکن است روستایی و درون گرا به نظر برسد، جزئیات فلز مشکی اغلب براق و مدرن به نظر می رسند.

بدیهی است که رنگ قدرت عاطفی عظیمی در فضای داخلی معماری و نمای بیرونی دارد. با این حال، هنگام طراحی با رنگ، حتی چیزی ساده یا رایج مانند سیاه و سفید، توجه به نور، مواد و طراحی نیز ضروری است. با هر رنگی که اغلب مجموعه ای از احساسات مختلف از شادترین تا شوم ترین را شامل می شود، تنها طراحی منسجم و جامع می تواند اطمینان حاصل کند که استفاده از رنگ جلوه مورد نظر را ایجاد می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Deprecated: تابع get_page_by_title از نگارش 6.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از WP_Query استفاده نمایید. in /home/rabinsma/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Deprecated: تابع get_page_by_title از نگارش 6.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از WP_Query استفاده نمایید. in /home/rabinsma/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

    خانهدرباره ماتماس با ما